E-learning o dostępności stron WWW i dokumentów MS Word

Czas trwania: 2 godziny

- E-learning jak przygotować:  "Dostępny dokument przygotowany w MS Word" + "Dostępne materiały na stronę WWW"
- Dodatkowo otrzymasz: "Pomocnik przyjaznego pisania pism"  - ebook o tym jak przygotowywać teksty urzędowe w sposób prosty i przystępny dla odbiorców

O szkoleniu

Szkolenie obejmuje materiał dwóch spotkań webinarowych, podczas których w części 1. dowiesz się o zasadach tworzenia dokumentów tekstowych w programie MS Word oraz w części 2. poznasz sposoby przygotowania tekstów i materiałów graficznych na stronę internetową Twojego urzędu, tak by spełniały one normy określone w Ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Zdobycie tej wiedzy ułatwi działania urzędu w zakresie umieszczania na stronie www prawidłowo stworzonych dokumentów i tym samym może uchronić urząd przed płaceniem kar wynikających z zapisów ustawy.

23 września 2020 roku upływa termin, do którego urzędy muszą dostosować swoje strony www i dokumenty na nich dostępne, do przepisów ustawy z 4 kwietnia 2019 roku: o dostępności cyfrowej.

Kupując szkolenie, przez 30 dni masz szansę wielokrotnie wracać do naszego materiału i postępować zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi podczas szkolenia on-line, a dodatkowo otrzymasz dostęp do ebooka (poradnika w formacie PDF) o tym jak poprawnie, ale w sposób prosty i zrozumiały dla odbiorcy, przygotowywać dokumenty urzędowe (pisma, komunikaty, teksty itp.). Gratisowo otrzymasz także materiał z webinaru: "Przestań być taki niedostępny".

- Każdego pracownika urzędu, który w swojej pracy zajmuje się tworzeniem dokumentów tekstowych,
- Administratorów, redaktorów stron internetowych urzędów.

Nabyte umiejętności

Dzięki szkoleniu dowiesz się jak:
- tworzyć w MS Word dokumenty dostępne cyfrowo,
- ważne jest odpowiednie dobieranie np. czcionek, kolorów itp. w tekście,
- prawidłowo używać funkcji "style w MS Word" i dlaczego to jest ważne,
- w jakiej formie zamieszczać dokumenty na stronie www,
- poradzić sobie z dostępnością dokumentacji przetargowej udostępnianej na stronach www,
- tworzyć teksty i materiały graficzne na stronę www, by spełniały one wymóg dostępności,
- prawidłowo opisywać zdjęcia, ilustracje i inne materiały graficzne i dlaczego to jest ważne,
- czym jest i jak prawidłowo przygotować tekst alternatywny.

Program szkolenia

W pierwszej części prześledzimy podstawowe funkcje Worda, które w prosty sposób zwiększą dostępność przygotowanych dokumentów.
1. Struktura dokumentu - co to takiego i dlaczego jest ważna?
2. Czcionki, odstępy, style, kolory, entery… - o czym musisz pamiętać gdy przygotowujesz dostępny dokument?
3, Style w Wordzie - nie bój się ich używać
- Jak korzystać ze styli
- Jak modyfikować style
4. Co zamieścić na stronie, żeby wszystkim dogodzić? PDF czy DOC?
- Omówienie przykładów: Dokumentacja przetargowa, Oświadczenia majątkowe

W drugiej części materiału omówione zostaną podstawowe zasady przygotowanie tekstów i materiałów graficznych na stronę internetową Twojego urzędu.
1. Redaktor strony www - jaka jest jego rola? Nie bój się nadawać uprawnień.
2. Jak offline przygotować materiały, które publikujemy online - teksty, obrazy, wykresy
3. Opisy alternatywne do zdjęć i ilustracji - co to takiego i dlaczego ma tak duże znaczenie dla dostępności?
- Czy istnieje uniwersalna recepta na dobry tekst alternatywny?
- Zasady przygotowywania tekstu alternatywnego.
4. Multimedia - filmy i animacje - jak zapewnić ich dostępność?